Ads Top

MAVİ PORTAKAL YEMEYİN!


Portakalı çok severim. Hatta mevsimi de gelmek üzere. Siz sever misiniz? Normalde rengi turuncu olur, öyle olması gerekir, gerçek budur. Fakat bu mavi portakal dediğim nedir? Anlatayım.

İdeolojisi, her insanın hayata bakış açısı, ona yön veren etkenler ve baktığı pencere farklıdır. Ama bir gerçek vardır, gerçek birdir. Binlerce doğru ya da yanlış vardır fakat binlerce gerçek yoktur... Olması imkansızdır. Mavi portakal da bir gerçektir... Bunu bir hikayeyle anlatayım. (hikaye benim)


MAVİ PORTAKAL

Ben adem. 42 yaşındayım. Yıl 2107. Buraya itirafımı yazmak istiyorum. Elimden damlayan mavi boyalarla yazmakta epey zorlanacağım. Uzun yazamıyorum. Pek de kelime bilmiyorum. Çünkü okuduğumuz tek bir kitap var. Başka kitap okumamıza izin verilmez. Bu kitap çok kalın. Bize kuralları koyar bu kitap. Nasıl yaşayacağımızı bize söyler. Biz de yaşarız. Kitaba karşı gelmek ölmeyi hak etmekti. Bu kitaba yanlış diyen birkaç kişi gördüm. Onlarla konuşmama kimse izin vermiyor. Zaten yanlış diyenleri de diğer gün ortalarda göremiyorum. Yazmak da yasak. Bu yazıyı bile gizli gizli yazıyorum. Çünkü yazılacak olan her şey kitapta yazılı diyorlar. Fazlasına ihtiyacımız olmadığını söylediler. Okula gittiğim zamanlar tek bir kitap götürürdüm sadece bu kitabı. Baya kalın bir kitap bu. Bu kitabı yüzlerce kez okudum. Herkes okudu. En çok okuyan en bilge sayıldı. Hayatım boyunca bu kitaba sıkıcı demeye korktum. Herkes sıkıcı olduğunu biliyordu, ama doğru olan buydu. Bu kitabın gerçekleri söylediğine çok inandım fakat dün karşılaştığım olayla sarsıldım. İntihar etmek üzere olan bir insana rastladım silahını kafasına dayamış ağlıyordu. Yanına gittim. Ne olduğunu sordum. Hiç bir şey gerçek değil, dedi. Çok saçma, dedim. Cebinden Turuncu bir portakal çıkardı. Bunu boyadın mı? dedim. Hayır, dedi. Bu imkansız! dedim. Kitaba karşı geliyorsun! Sen ölmeyi hak ediyorsun!. Gülümsedi ve gözümün önünde kafasını patlattı! Artık elimde kırmızı benekli turuncu bir portakal vardı. Neden yaptığımı bilmiyorum! Cebime portakalı koyup boyacıya koşmaya başladım. Titriyordum. Bir kova mavi boya alıp kimsenin görmediği bir yerde ağlayarak portakalı maviye boyadım. Bunun bir rüya olmasını umuyorum! Bu imkansız! O portakal maviydi! Ben yanlış görmüş olmalıyım. Kafama sıkmak istemiyorum! Maviydi işte maviydi! O portakal maviydi!!

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.