Ads Top

Biraz Skolastik Düşünce 💤


Merhaba. Uzun zamandır yazı yazmıyordum. Çünkü hayatı anlamakta güçlük çektiğim kendime ve dünyaya yabancılaştığım yaşamımın, ilginç bir dönemindeyim, o yüzden kendimden ne kadar az bahsetsem o kadar iyi. Bu yüzdendir ki size ortaçağ Avrupasında skolastik düşüncenin egemen olduğu zamanları anlatmak istiyorum. Tek eğlencem bu oldu magazin gibi tarihi takip ediyorum. Belki de sınavda çıkmayacak konulara saatlerce çalışıyorum. Evet çok saçma fakat ne mantıklı ki?

Ortaçağ Avrupasında, skolastik düşünce hakimdi. Skolastik düşünce, dine dayalı, bilimi reddeden özgür düşünceye karşı bir sistemdi. Din adamları kraldan daha yetkindi hatta krallara taçlarını onlar giydirirdi. İstedikleri insanı dinden çıkarma (Afaroz etme) yetkileri vardı. Para karşılığı günahlar affedilirdi. Dine karşı gelenler mahkemelerde yargılanırdı. Bu böyle devam etmedi elbette. Hristiyanların Katolik kısmı Haçlı Seferlerini başlattı, öncelikli amacı Kudüs'ü almak ve doğunun zenginliklerinden yararlanmaktı, zamanla Haçlı seferleri amacından sapıp yağmacı bir sistem haline gelse de olan olmuştu. Avrupa'ya doğudan barut, matbaa, kağıt ve yabancı eserler gelmişti sanat ve bilim gelişmeye başladı. Bilimin geliştiği yerde skolastik düşünceden bahsedilemezdi. Kiliseye güven azaldı. Gelişim sağlandı. Falan filan... Bugünün temelleri o günlerden atıldı. Şuan Avrupa sanayide, kültürde ve bilimde dünyada en ilerdeler...

2 yorum:

  1. Skolastik düşünceyi kısa ve öz açıklamışsın 👍

    YanıtlaSil
  2. Bazen oturup o sınavda çıkmayacak ders ve konulara çalışmayı özlüyorum :) Genel kültür olarak mutlaka geri dönütleri oluyor insana. Skolastik düşünce ve ardından sanatta, bilimde gelişim ve özgürlük; ders çıkarılası değil mi? :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.